Πρωτάθλημα Ελλάδας

Στις 12 Δεκεμβρίου ξεκίνησε  το 68ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα και το 41ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών για το 2018. Έπειτα από 9 γύρους...

... ο GM Θάνος Μαστροβασίλης είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας! Επίσης η WIM Ιουλία Μάκκα είναι η πρωταθλήτρια γυναικών.

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο ξενοδοχείο Φιλίππειο στην Θεσσαλονίκη με συνδιοργανωτές την ΕΣΟ, την ΕΣΣ Θεσσαλονίκης – Χαλκιδικής και τον ΜΑΠΟ «Κεραυνός» Ωραιοκάστρου.

Στον 8ο γύρο ο Ευγένιος Ιωαννίδης με τη νίκη του επί του Κ.Σκαπέρδα πέρασε στην πρώτη θέση, μιας και ο Θάνος ηττήθηκε από τον Π.Κουτουκίδη. Στον 9ο γύρο από το τέλος του αρκούσε μόνο μια ισοπαλία για να γίνει πρωταθλητής, όμως ο ψύχρεμος και έμπειρος Έλληνας GM κατάφερε να επικρατήσει με τα μαύρα κομμάτια και έτσι η τελική βαθμολογία διαμορφώθικε ως εξής:

1,5

Επίσης στον 8ο γύρο στις γυναίκες η Παυλίδου καθώς η Ι.Μάκκα κέρδισαν τις παρτίδες τους και παρέμειναν στην ισόβαθμες. H Ιουλία Μάκκα όμως έκανε ένα εκπληκτικό σερί επτά νικών στους επτά τελευταίους γύρους και έτσι κατέκτησε άξια το πρωτάθλημα. Η τελική βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: