Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκάκι 2021

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκάκι 2021 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκάκι 2021

Η πανδημία του COVID-19 καθυστέρησε για 3 χρόνια τον αγώνα για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκάκι. Τους τελευταίους μήνες του 2021, ο Νορβηγός Παγκόσμιος Πρωταθλητής Μάγκρνους Κάρλσεν αντιμετώπισε τον Ρώσο διεκδηκητή Ian Nepomniachtchi σε έναν αγώνα 14 παρτίδων που έλαβε χώρα στο Εκθεσιακό Κέντρο του Ντουμπάι στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Τουρνουά Υποψηφίων FIDE

Παραδοσιακά αυτό είναι το τουρνουά που δίνει το χρυσό εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκάκι (WCC). Το τουρνουά 2020-2021 ήταν διπλών γύρων round-robin με 8 παίκτες. Οι 14 γύροι διεξήχθησαν στο Hyatt Regency Hotel στο Yekaterinburg της Ρωσίας από τις 17 Μαρτίου έως τις 3 Απριλίου 2020 (γύροι 1-7) και, μετά από μια μακρά παύση λόγο του Covid-19, από 19 έως 27 Απριλίου 2021 (γύροι 8-14).

Το χρηματικό έπαθλο δεν ήταν τόσο μεγάλο όσο το WCC αλλά καθόλου ευκαταφρόνητο, συνολικά €500.000.

Στο συγκεκριμένο τουρνουά οι παίκτες είχαν 100 λεπτά για 40 κινήσεις, στη συνέχεια 50 λεπτά για τις επόμενες 20 κινήσεις, μετά 15 ακόμη λεπτά για το τέλος του παιχνιδιού, με αύξηση 30 δευτερολέπτων από την κίνηση 1. Δεν επιτρέπονταν οι προτάσεις ισοπαλίας έως και την κίνηση 40.

45ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκάκι | Carlsen vs Nepomniachtchi

Νικητής θα είναι ο πρώτος παίκτης που θα φτάσει τους 7,5 βαθμούς, ενώ στην ισοπαλία 7:7 ακολουθούν τα πλέι οφ. Το χρηματικό έπαθλο είναι 2 εκατομμύρια ευρώ, και μοιράζονται 60:40 ή 55:45 αν το ματς πάει σε πλέι οφ. Δεν επιτρέπονται οι ισοπαλίες πριν την κίνηση 40.

Θα πραγματοποιηθούν 14 παιχνίδια με κλασικό χρόνο σκέψης· δύο περισσότερα από τα προηγούμενα πρωταθλήματα του Κάρλσεν.

Κάθε παίκτης είχε 120 λεπτά για 40 κινήσεις, έπειτα 60 λεπτά για τις επόμενες 20, και τέλος 15 λεπτά έως ότου τελειώσει η παρτίδα. Επίσης υπήρχε η προσαύξηση 30 δευτερολέπτων για κάθε κίνηση η οποία ξεκινά μόνο από την κίνηση 61.

Πλέι οφ

4 x 25 λεπτά + 10 δευτερόλεπτα αύξηση από την κίνηση 1

2 x 5+3 // Αν ισοπαλία ξανά, θα παίξουν αυτόν τον μίνι αγώνα άλλες 4 φορές.

Παιχνίδι Αρμαγεδδών | Λευκά = 5 λεπτά + 2 δευτερόλεπτα αύξηση μετά από 61 κινήσεις. Μαύρα 4 + 2 δευτερόλεπτα αύξηση μετά από 61 κίνηση. Η ισοπαλία μετράει ως νίκη για τον Μαύρο.